PLO II - Logo szkołyPLO II - Logo szkoły 2
 
Sekcja dwujezyczna hiszpanska 2017-09-18 02:16
Najważniejsze wydarzenia z życia klas hiszpańskich w roku szkolnym 2016/2017
Wazne strony 2017-09-18 02:16
[ »  La Consejería de Educación ] de la Embajada de España en Varsovia
 • [ »  Enlace no 114 ] Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii (o konkursie piosenki hiszpańskojęzycznej w Raciborzu na str. 17)
 • [ »  Enlace no 112 ] Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii (o zwycięzczyniach konkursu Giner de los Rios, czyli o Liwii i Ani na str. 10 i 11)
 • [ »  Enlace no 111 ] Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii (o nas na str. 10)
[ »  facebook j. hiszpańskiego ] pani profesor Agnieszki Bączkowskiej
Viaje de idiomas a Valencia 2017-09-18 02:16
W dniach 13-20.05.2017 uczniowie klasy 1c wraz z wychowawczynią - Agnieszką Bączkowską oraz paniami - Katarzyną Kotlińską i Katarzyną Zając, udali się w podróż językowo-kulturalną do Walencji. Uczniowie uczęszczali na zajęcia języka hiszpańskiego do szkoły Taronja. Lekcje odbywały się nie tylko w szkole, ale również na ulicy, w "mercado" i na plaży, gdzie, aby wykonać poszczególne zadania uczniowie musieli konwersować z przechodniami. Ponadto uczestniczyli w lekcji gotowania z Chef Nando, następnie uczyli się tańczyć salsę. Oprócz tego zwiedzali piękną Walencję poznając jej historię oraz kulturę, odwiedzili muzeum "Fallero", a w Albufera zobaczyli jak uprawia się ryż do paelli.
[ » Oto galeria zdjęć z wyjazdu ] oraz [ » krótki filmik. ]
Projekty gimnazjalne 2017-09-18 02:16
W dniu 31 maja 2017r. uczniowie klasy 2c, w obecności rodziców, dyrekcji, wychowacy oraz innych nauczycieli dokonali prezentacji swoich projektów gimnazjalnych. Prezentacje uczniów przyjechał zobaczyć Pan Julián Alejandro Espinosa Calabuig z Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpańskiej. Drugim specjalnym gościem była Pani Dyrektor PSP15 im. Królowej Jadwigi w Opolu – Pani Alicja Trojak.
Uczniowie ucząc się dwa lata w klasie dwujęzycznej z językiem hiszpańskim postanowili zaprezentować, to co najbardziej zafascynowało ich w kulturze, literaturze i historii Hiszpanii, ale również przestawili niesamowitą kulturę innych krajów hiszpańskojęzycznych. Szczególnie do realizacji projektów zainspirowały drugoklasistów Dominikana, Kuba i Meksyk. Projekty były realizowane [ » według programu. ]. Wszystkie prace związane były z profilem hiszpańskim klasy, w których uczniowie zaprezentowali nie tylko wiedzę, ale swoje pasje, różne talenty i ogromne zaangażowanie. Pokazali jak świetnie potrafili pracować w poszczególnych grupach, a także współpracować z całą klasą. Projekty zostały ocenione bardzo wysokimi ocenami.
Podczas spotkania zostały uroczyście wręczone nagrody laureatkom konkursu hiszpańskiego pt. "Ruta por la lengua y la cultura de los países hispanohablantes" - Marysi Rolli, Karolinie Winiarskiej i Emilce Kucharskiej.
A oto krótka [ » relacja fotograficzna z wydarzenia. ]
Fotografia w Andaluzji 2017-09-18 02:16
Andaluzja do doskonałe, jak się okazało, miejsce do plenerów fotograficznych. Powstały następujące prace:
Viaje de idiomas a Malaga 2017-09-18 02:16
W dniach 20-28.04.2017 uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczynią - Katarzyną Zając oraz paniami profesor - Anną Andrzejewską i Agnieszką Bączkowską, udali się w podróż językowo-kulturalną do Hiszpanii. Tym razem odwiedzili Ojczyznę flamenco, corridy i Picassa, krainę słońca i arabskiej architektury, czyli Andaluzję. Uczniowie uczęszczali na zajęcia do szkoły językowej "Debla" w Maladze. Mieszkając u rodzin hiszpańskich mieli okazję poznać ich codzienne życie oraz niezwykle pogodny i wesoły temperament.
Uczniowie odwiedzili muzeum Picassa, ufortyfikowany Alcazaba (pamiątkę dominacji muzułmańskiej w średniowieczu na ówczesnym terytorium Półwyspu Iberyjskiego), Plaza de toros de La Malagueta – gdzie znajduje się jedna z najlepszych aren do walk byków w całej Hiszpanii.
Będąc w Kordobie zwiedzili La Mezquita czyli Wielki Meczet częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę. Jest to jedna z najbardziej fascynujących, średniowiecznych budowli w całej Europie.
A ponieważ mieszkaliśmy na Costa del Sol korzystaliśmy również ze słońca i uroków plaży Malagueta.
[ » Oto galeria zdjęć z wyjazdu. ]
Życzenia od 2H hiszpańskiej z XXII LO 2017-09-18 02:16
Sekcja hiszpanska otrzymała życzenia od zaprzyjaźnionej klasy 2H z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie.
[ » Kartka Świąteczna ]
V Ogólnopolski Kunkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu 2017-09-18 02:16
W dniu 7.04.2017 w Raciborzu odbył się V Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej organizowany przez II LO im. Adama Mickiewicza. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Smulska z 1c i Hanna Szostak z 2c. Miło nam zakomunikować, że Hania "wyśpiewała" wyróżnienie.
[ »  W nagrodę otrzymała wyjazd językowy do Hiszpanii oraz pomoce do nauki języka hiszpańskiego. ]
Serdecznie gratulujemy!

Sukces w Wojewodzkim Przegladzie Teatrow Obcojezycznych 2017-09-18 02:16
W dniu 3 marca w XIX Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obcojęzycznych zespół dziewcząt z kasy 2c: Liwia Eliasz, Emilka Kucharska, Marysia Rolla, Hania Szostak, siostry Ala i Ola Szulc oraz Magda Ochota zdobyły III miejsce za przedstawienie pt. "Alicia en el Pais de las Maravillas". Tym samym uczennice otrzymały zaproszenie na dwa wydarzenia: - Dzień Otwarty Politechniki Opolskiej, gdzie mają zainaugurować przedstawianie oferty języków obcych (30.06) oraz na dzień zajęć z językiem hiszpańskim organizowanym przez Akademię Poligloty na Uniwersytecie Opolskim.
Serdecznie gratulujemy!

Final konkursu Ruta por la lengua y la cultura de los paises hispanohablantes 2017-09-18 02:16
W finale szkolnego konkursu "Ruta por la lengua y la cultura de los paises hispanohablantes" zwyciężczyniami zostały uczennice klasy 2c:
 • I miejsce - Marysia Rolla
 • II miejsce - Karolina Winiarska
 • III miejsce - Emilka Kucharska
Serdecznie gratulujemy!
Uroczyste wręczenie nagrod odbedzie się 31 maja podczas prezentacji projektów gimnazjalnych.

Mikolajki w 2c 2017-09-18 02:16
20.12.2016 - klasa 2c przygotowała sympatyczne[ » Mikołajki ].
VIII Concurso internacional de Fotomontaje 2017-09-18 02:16
Ambasada Hiszpańska ogłosiła VIII Międzynarodowy Konkurs Fotomontażu. Tematem jest "Vanguardias de España". Wszytskie informacje znajdują się w poniższym [ » regulaminie konkursu ].
Klasa 2c i 3c będzie przygotowywała się do konkursu na zajęciach fotograficznych w styczniu. Więcej informacji i wskazówek mozna uzyskać od pani Katarzyny Zając.
Konkurs Giner de los Rios 2017-09-18 02:16
Dnia 13.12.2016 odbyło się wręczenie nagród w Ambasadzie Hiszpanii z ogólnopolskiego konkursu na pracę pisemną w języku hiszpańskim "Giner de los Rios", organizowanym przez Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii. Dwie uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu zostaly laureatkami tego konkursu: Liwia Eliasz z klasy 2cPG (2 miejsce) za swoją pracę "Querido mio" ("Mój drogi") oraz Anna Herud z klasy IIIA PLO (3 miejsce) za swoja pracę pt." La batalla mas memorable de los siglos pasados, presentes y venideros" ("Najbardziej zapamiętana bitwa wieków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych"). Praca Liwii miała formę listu skierowanego do przyjaciela w śpiączce, którego zaprasza w podróż do Hiszpanii. Ania z kolei opisała bitwę pod Lepanto, w której Miguel de Cervantes stracił dłoń. Uczennice otrzymały nagrody z rąk Ambasadora Hiszpanii i Republiki Peru. W całym konkursie zostało wyłonionych jedynie 12 laureatów,a ZSO nr II w Opolu jest jedyną szkołą, z której zostały nagrodzone aż 2 prace. Prace zostały napisane pod kierunkiem nauczycielki języka hiszpańskiego, Anny Andrzejewskiej.
Podczas wręczenia nagród obecny był Komitet Honorowy konkursu:
 • Pan Agustín Núñez Martínez, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce,
 • Pan Alberto Salas Barahona, Ambasador Republiki Perú w Polsce
 • Pani Zofia Marzec, Dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW
 • Pan Ignacio Temiño Martínez, korespondent Agencji EFE w Polsce,
 • Pani Isabel Martín Benítez, Radca ds Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce.
Podczas spotkania Liwia wręczyła panu Radcy Biura do Spraw Edukacji Ambasady Hiszpańskiej świateczną kartkę z najlepszymi życzeniami, ręcznie wykonaną przez klasę 2c.
Ruta por la lengua y la cultura de los paises hispanohablantes 2017-09-18 02:16
W dniach 22 i 23 listopada odbył się I etap II Konkursu Jezyka Hiszpańskiego i Wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych. Do finalu zakwalifikowali się uczniowie klasy 2c: Emilka Kucharska, Marysia Rolla, Paweł Szokalski, Karolina Winiarska, Liwia Eliasz, oraz uczennice klasy 3c: Natalia Sala i Zuzia Łukasiuk.
II etap konkursu odbędzie się 30 stycznia.
Fiesta Cubana 2017-09-18 02:16
03.11.2016 - klasy hiszpańskie: 1c, 2c oraz 3c miały zaszczyt gościć panią prezes fundacji „Moja Dominikana” i „Moja Kuba”- Katarzynę Izydorczyk, która przyjechała do „Dziesiątki” wraz ze specjalnymi gośćmi z Kuby: Haberem Fernandezem Leyvą, Yoilanem Perezem i Samem Abera.
Uczniowie mieli okazję poznać prawdziwą Kubę, słuchali opowieści o historii, kulturze, tradycjach muzyce i rytmach wszechobecnej na wyspie salsy , a także o codziennym życiu Kubańczyków. Uczniowie klasy II przeprowadzili ciekawy wywiad z Haberem i Yoilanem, oczywiście w języku hiszpańskim.
Dowiedziawszy się o akcji fundacji „Moja Kuba” dotyczącej pomocy w odbudowie domów w Baracoa na Kubie, która bardzo ucierpiała podczas huraganu Metthew, który nawiedził Kubę w październiku br. uczniowie postanowili przyłączyć się do akcji robiąc sobie zdjęcie z napisem #help Baracoa i umieszczając je na facebooku.
W drugiej części spotkania Haber Fernandez, który jest instruktorem tańca, przeprowadził niesamowite warsztaty salsy dla uczniów. Spotkaniu z Kubańczykami towarzyszył ogrom pozytywnych emocji, wszystkim udzielił się pogodny kubański temperament.
[ » Oto galeria zdjęć dokumentujaca "fiestę kubańską" ] w naszej szkole.
Uroczystosc slubowania klas pierwszych 2017-09-18 02:16
11.10.2016 - Uczniowie klasy 1c hiszpańskiej[ »  uroczyście złożyli ślubowanie ] klas pierwszych w obecności swoich rodziców, dyrekcji, nauczycieli oraz starszych kolegów "Dziesiątki".
Wycieczka klasy 2c do Warszawy 2017-09-18 02:16
12 -14.09.2016 - [ »  Wycieczka klasowa do Warszawy ]. Uczniowie oprócz zwiedzania tradycyjnych must see in Warsaw, czyli Muzeum Historii Polskich Żydów, Centrum Naukowego Kopernika oraz Zamku Królewskiego odwiedzili zaprzyjaźnione Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti i ich sekcję dwujęzyczną z językiem hiszpańskim. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Ambasador Kuby pan Juan Castro Martínez oraz Consajero de Educacion z Ambasady Hiszpanii pan Joaquin Tamara Espot.
Created by Anonymous © 1997 - 2013 r.